Ako sa vyhnúť patáliám na dovolenke?

 

Letná dovolenková sezóna sa pomaličky blíži a to je ten najlepší čas a možno pre Slováka jediný, kedy sa pravidelne chystá za hranice načerpať energiu a nazbierať veľa zážitkov. V našich zemepisných šírkach je stále najpopulárnejším dopravným prostriedkom na dovolenku auto. Preto sme sa rozhodli spísať vám niekoľko užitočných rád, aby sa z vašej dovolenky nestal horor.

 

shutterstock_229736875

 

Nenechajte si všetko na poslednú chvíľu

Klišé, ktoré stále aj tak nedodržiavame. Avšak malichernosti niekedy dokážu skomplikovať tých pekných pár dní oddychu. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku autom, potom nezabudnite na riadnu technickú obhliadku. Nemusíte ísť rovno do servisu, aby ste zistili, či váš tátoš zvládne naplánovanú porciu kilometrov. Stačí si prezrieť auto vizuálne a skontrolovať si v knižke servisné intervaly.

Doklady a poistka, máte ich v platné?

Začnime tou najbanálnejšou záležitosťou ako je dátum platnosti technickej a emisnej kontroly. Len si to predstavte, kvôli pozabudnutiu riskujete vysokú pokutu a zabavenie vozidla. Domov sa nemusíte ani dostať alebo vás to vyjde na poriadne drahé peniaze, ktoré nekryje ani tá najlepšia poisťovňa.

 

 

shutterstock_110780420

 

Keď sme už pri tej poisťovni. To sú ďalšie veľmi dôležité papiere od auta, ktoré musia mať platné dátumy, pretože Čert nikdy nespí a hoci vám to neprajeme, poistná udalosť v zahraničí môže nastať skôr ako v krajine, kde poznáte každú cestu. Dôležitá je zelená karta! Obnovenie poistky viete dnes realizovať už telefonicky do jedného dňa.

Technický stav vozidla zistíte aj sami

Pokiaľ sú papiere v poriadku, prejdime k autu. Nasleduje kontrola oleja, stav klimatizácie a ostatných tekutín v aute, vrátane brzdovej kvapaliny. Je to jednoduché, všetko musí byť čisté, plné alebo po odporúčanú rysku nádrže.

Keď nemaže, nejde

Ak máte olej tesne pred servisným intervalom výmeny a chýba vám nejakých 2000 km, potom je výhodnejšie vymeniť ho pred dovolenkou. Nezabúdajte totiž na to, že auto dostane zabrať, hlavne v serpentínových oblastiach, dopravných zápchach a vysokých horúčavách. Je to jedna z najdôležitejších mazacích tekutín v aute, zlá kvalita oleja spôsobí kompletné odrovnanie celého agregátu – zadretie.

 

shutterstock_56048584 (1)

 

Vyhnite sa tropickým teplotám v aute!

Bez klimatizácie sa dá jazdiť, ak ju vaše auto nemá, máte o starosť menej. Keď ste však na klímu zvyknutí, potom aj túto časť auta treba skontrolovať. Páchne, nechladí alebo divno hučí? Nebude úplne v poriadku, dokážeme Vám s týmto problémom pomôcť aj my v Globalcar.

Každá kvapalina je dôležitá! Tieto tri najviac:

  1. Leto je veľmi blahodarne na rozmnožovanie hmyzu a ten sa rád zdržiava na cestách, kde ho priťahuje svetlo z reflektorov áut. Odporúčame kúpiť kvalitné koncentráty letných zmesí do ostrekovačov. Zašpinené okno od “mušieho cintorínu“ znižuje rozhľad z vozidla. Dokonca už existujú aj také, ktoré krásne rozvoňajú interiér vozidla.
  2. Viete, čo môže spôsobiť prehriatie motora? Nedostatok destilovanej vody v nádrži. Isto to nie je príjemné ostať visieť na krajnici diaľnice kvôli prevarenej vode. Mimochodom, aj tu hrozí kopa poškodení motora a pritom skoro nič nestojí a dokážete si ju do auta doliať sami pomocou manuálu.
  3. Tá najpodstatnejšia kvapalina preteká brzdovou sústavou v aute. Pred dovolenkou sa oplatí zvážiť jej prípadnú výmenu. Mala by sa meniť aspoň každé dva roky alebo podľa počtu najazdených kilometrov. Okrem výmeny kvapaliny vám v servise prezrú aj stav hadičiek, či niekde nepreteká.

Hustenie pneumatík

Optimálny styk s vozovkou zabezpečia dobre nahustené gumy. Na dovolenku väčšinou beriete rodinu alebo priateľov, tí všetci budú mať kopu batožiny, čo auto zaťaží hmotnostne. Pneumatiky preto dofúkajte na viac barov, než bežne jazdíte (každé auto má štítok, kde sú hodnoty podľa záťaže uvedené). Podhustené gumy sa nielen rýchlejšie opotrebúvajú, ale aj zvyšujú spotrebu paliva vplyvom vysokého valivého odporu.

 

shutterstock_159016115

 

Viete, čo musíte mať v povinnej výbave?

Nie menej zásadnú rolu hrá povinná výbava v aute. Nielen na Slovensku dostanete defekt alebo budete musieť niekoho ošetriť po úraze. Lekárnička, rezervné koleso, či sada na lepenie pneumatík nesmie spoločne so zdvihákom a potrebným náradím chýbať v kufri auta. Reflexných viest musí mať auto podľa zákona v niektorých štátoch ako je napríklad Rakúsko toľko, koľko v ňom cestuje pasažierov.

Veríme, že týmito stručnými radami sme Vás predpripravili na dovolenku s autom. Prajeme Vám veľa krásnych zážitkov za volantom!

V najbližšom článku sa dozviete o dopravných predpisoch a obmedzeniach, ktoré platia v najobľúbenejších dovolenkových destináciách Slovákov.

 

Príjemnú a bezpečnú jazdu vám želá

tím Globalcar